Kультура

Kultura

Dla melomanów —  filharmonia.gda.pl

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku – polska filharmonia znajdująca się w Gdańsku na Ołowiance, na terenie dawnej Elektrociepłowni Ołowianka.

Dyrektorem naczelnym Filharmonii jest prof. Roman Perucki, wirtuoz gry na organach, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, najstarszego tego typu festiwalu w Polsce.

Teatr Wybrzeże — teatrwybrzeze.pl

Miłośnikom teatru i opery, Gdańsk proponuje Teatr Wybrzeże, będący jednym z trzech teatrów narodowych w Polsce, Teatr nowoczesny, otwarty, awangardowy. Współczesna dramaturgia europejska i amerykańska, polska i światowa klasyka, na trzech scenach w Gdańsku i Sopocie. Reżyserują między innymi: Iwo Vedral, Grzegorz Wiśniewski, Rudolf Zioło.

Kościół Św. Jana — sw-jan.vn.pl

Kościół świątynią kultury. Ceglany, gotycki kościół św. Jana przy ul. Świętojańskiej w Gdańsku budzi grozę swym zrujnowanym wyglądem.

Mroczna atmosfera zniszczonej przez działania wojenne świątyni czyni z niej jednocześnie idealne miejsce przedstawień, koncertów muzyki poważnej, debat publicznych, pokazów «światło i dźwięk» oraz wystaw fotograficznych, malarskich, czy rzeźb.

Państwowa Opera Bałtycka dla miłośników poważnej sztuki tanecznej — operabaltycka.pl

Ostoja artystycznego tańca w Trójmieście. Nobliwa Opera Bałtycka istnieje już od 1915 roku, licząc dzieje od postawienia budynku pierwszej Tattersaal Danzig (chociaż pierwszy spektakl operowy w Gdańsku odbył się już 15 lutego 1646 roku — w Szkole Szermierczej wystawiono «Le nozze d’Amore i di Psiche» Marca Scacchiego), z 10-letnią przerwą, wywołaną II WŚ i odbudową po zniszczeniach wojennych do otwarcia w sierpniu 1949 roku Teatru Wielkiego przy ul. Rokossowskiego.

Gdyński Teatr Muz Melpomeny, Talii i Terpsychory — teatrmuzyczny.org

Muzyczno-taneczno-teatralne wersje sienkiewiczowskiego «Ogniem i mieczem», «Czterech pancernych i psa», czy też «Kariery Nikodema Dyzmy» te nie novum na deskach Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Ta z górą 50-letnia kulturalna instytucja (pierwsze przedstawienia wystawiono w 1957 roku) ma na swoim koncie zarówno przedstawienia rozrywkowe, jak i własne inscenizacje słynnych musicali typu «West Side Story», «Hair», czy też «Jesus Christ Superstar», a także klasyczne operetki Straussa i Offenbacha, czy też wodewile Schuberta i Moniuszki.

Centrum Hevelianum — hevelianum.pl

Nowoczesne wystawy multimedialne i interakcyjne w zabytkowych fortyfikacjach? Na taki sposób wykorzystania pochodzących z okresu XVII-XIX wieku umocnień wojskowych na Górze Gradowej zdecydowały się władze Gdańska. Koszary, kaponiery, schrony, laboratoria, magazyny, redita, podziemne tunele i inne zabudowania forteczne służą jako miejsca interaktywnych wystaw pt.: «Energia, Niebo i Słońce» i «Wehikuł Czasu — Człowiek i Pocisk».

Dla miłośników kina — cinema-city.pl multikino.pl

Na seans filmowy warto wybrać się do jednego z nowoczesnych kompleksów kinowych, z których najbliżej hotelu zlokalizowane jest Cinema City Krewetka. Nieco dalej, w stronę dzielnicy Wrzeszcz, znajduje się Multikino. Rezerwacji biletów w tym drugim można dokonywać on-line.